Módosították a befektetési alapok kategorizálását

Fenntarthatósággal kapcsolatos szempontokkal egészülnek ki a befektetési alapok.

   

 Módosította a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) a befektetési alapok kategorizálási szabályzatát, a jövőben a befektetési alapokat abból a szempontból is minősítik, hogy a befektetési politikájukban milyen mértékben veszik figyelembe a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos szempontokat.

A szövetség keddi, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a kategorizálási szabályzat elsődleges célja, hogy segítséget nyújtson a befektetőknek az alapok közötti választásban azzal, hogy az egyes alapokat a befektetési politikájuknak, jellemző portfólió-összetételüknek megfelelően különböző kategóriákba sorolja.


A BAMOSZ kiemelte: az elmúlt időszak egyik fontos fejleménye, hogy a tőkepiaci befektetések terén egyre nagyobb hangsúlyt és szerepet kapnak a felelős környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontok (environmental, social, governance - ESG szempontok). Magyarországon is egyre több, a befektetései során az ESG szempontokat figyelembe vevő alap működik és érezhetően nő a befektetői igény is ezek iránt.


A szövetség három kategóriába sorolja a tagjai által kezelt befektetési alapokat attól függően, hogy azok befektetéseik során milyen mértékben követik a fenntartható fejlődéssel, valamint az egyéb társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos szempontokat. A szövetség honlapján 2021. január 1-jétől szerepelni fog az alapok ESG szempontok szerinti kategóriája is.


Az ESG-minősített kategória feltétele, hogy az alapkezelő az alap befektetéseit ESG szempontok alapján szűrje, és az ebből a szempontból nem elfogadható eszközökbe való befektetéseket kizárja. ESG-Plusz megjelölést kaphat az az alap, amely ezeken túl a portfólió elemeinek kiválasztási szempontjainál - megfelelő mértékben - felülsúlyozza a pozitív ESG minősítéssel rendelkező eszközöket. ESG-Impact megjelölést kaphat az olyan tematikus, fenntartható gazdaságra, környezetvédelemre fókuszáló alap, amely olyan szektorokba fektet, amelyek elsődlegesen a fenntarthatósággal kapcsolatosan tevékenykednek - tájékoztatott a BAMOSZ.


A Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi közleményében üdvözölte a BAMOSZ kezdeményezését. Mint írták, az MNB stratégiai céljai között szerepel, hogy a hazai pénzügyi közvetítőrendszer a jelenleginél lényegesen erőteljesebben támogassa a környezeti fenntarthatóságot pénzügyi termékein, szolgáltatásain keresztül. A jegybank a cél megvalósítása érdekében hirdette meg 2019 februárjában Zöld programját, és azóta folyamatosan figyelemmel kíséri, illetve támogatja a felügyelt intézmények, valamint szakmai szervezetek zöld kezdeményezéseit - hangsúlyozták.


A jegybank szerint az ESG-tudatos befektetői kultúra fejlesztésére nagy szükség van Magyarországon. A magyar alapkezelők ESG tematikájú alapjaiban kezelt vagyon 2020 júniusában alig haladta meg a 0,5 százalékot. A hazai alapok ráadásul egyelőre túlnyomórészt külföldi ESG minősítésű értékpapírokat vásárolnak.


Az MNB jelezte: az alapok ESG minősítése nem jelenti azt, hogy az adott alap kizárólag zöld, fenntartható befektetéseket választana, és csak az ESG alapok egy részének kifejezett célja a pozitív fenntarthatósági hatás elérése, maximalizálása. Ezért különösen fontos, hogy a befektetők döntésük előtt tájékozódjanak a BAMOSZ által kialakított kategóriarendszer részletes tartalmáról.


A jegybank közleményében arra is felhívta a figyelmet, hogy a befektetések "zöld" voltával, fenntarthatósági hasznával kapcsolatban fontos szabályozási fejlemények várhatók, 2021. március 10-től lép hatályba a pénzügyi szolgáltatási ágazatban alkalmazandó, fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló uniós rendelet, amellyel fókuszba kerül a klímaváltozás megfékezéséhez és az egyéb fenntarthatósági célokhoz való hozzájárulás mérése.


Az uniós rendelet mind az ügyfelekkel kötendő szerződés előtti közzétételekről, mind a későbbi jelentésekben, illetve a weboldalakon nyilvánosságra hozandó információkról rendelkezik általánosan. Igy az ESG minősítésen túl a befektetők még több információhoz jutnak majd a befektetések környezeti hatásáról, esetleges hasznáról.


A részletszabályokat a befektetési alapkezelők esetében az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) dolgozza ki, és szabályozási technikai sztenderd formájában jelennek meg később - közölte az MNB.

MTI


Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a profikaneten Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Megéri!

Frissítve: 2020-10-13 11:48:35

További híreink

H 11:36

Az új intelligens asszisztenst számos területen és okostelefonokon is lehet majd használni.

Tovább
H 10:30

A költségvetés helyzetével kapcsolatos aggasztó nyilatkozatok negatívan érintették a forintot.

Tovább
H 09:46

A reálkereset 2 %-al csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

Tovább
H 09:11

A vádak szerint Moszkva szándékosan az éhínséget használta fegyverként.

Tovább
H 08:14

Huszonnégy országban van kolerajárvány

Tovább
H 06:56

Változékony marad időjárásunk, a csapadék mellett viszont meleg időre számíthatunk.

Tovább

Belföld

Hoppá - Ők már megkapták a koronavírust

Fókuszban a sztárvilág

Fókuszban a sport

Fókuszban az egészség