Régmúlt, szép időkbe kalauzol a világ legrégebbi skanzenje

A Skansen Stockholm egyik legkedveltebb kiránduló- és pihenőhelye, a világ legrégebbi szabadtéri néprajzi múzeuma.

   

 1891-ben nyílt meg, mint a világ legelső szabadtéri múzeuma, mely az ország jellegzetes épületeit gyűjtötte össze egy helyre. A múzeumot Artur Hazelius (tanár és nyelvész) alapította, és az volt a célja, hogy az erőteljes iparosítás következtében folyamatosan eltűnő régi vidéki épületeknek emlékhelyet állítson.

A Skansen gyönyörű helyen, a Royal Djurgården-en található, és lenyűgöző kilátást nyújt Stockholm egész területére. Mondhatjuk, hogy ez a miniatűr Svédország, ahol 150 történelmi épületet láthatunk: házakat, farmokat, műhelyeket, amelyek történelmi hűséggel mutatják be a svéd nép életét a középkortól napjainkig.

A legrégebbi épület az 1300-as évekből való, de a legtöbbjük az 1700-as és 1800-as években épült. De nem csak holt épületeket találunk a Skansenben, hanem egy kisebb állatkertet a Skandináviában honos állatokkal, kézművesműhelyeket, ahol munka közben láthatjuk az üvegfúvókat, kovácsokat, valamint egy jelenleg is a használatban lévő templomot.

Mindezeken túl még szabadtéri színpadnak (rendszeres koncert- és táncprogramokkal), étteremnek, kávézóknak is helyt ad a Skansen.

Kézműves mesterségek utcája
Az egyik legérdekesebb látnivaló a macskaköves utcákkal kialakított kis városrész, ahol minden házban különböző mesterségeket látogathatunk meg (könyvkötő, üvegfújó). Ebben a kis “csodafaluban” praktikus tanácsokat is kaphatunk a régmúltból.

A sokoldalú tanfolyamokon olyan praktikákkal látják el a résztvevőket, mint a vaskályha, természetes hajkefék karbantartása vagy a tapéta szegélyek igényes felragasztása, a padlók szappanos súrolása, vagy az agyaggal való megismerkedés.

Így éltünk anno, avagy hagyományos népi életmód
Mint ahogyan ma, régen is a praktikusság, a letisztult forma jellemezte a svéd lakberendezést és életstílust. A lagom az a svéd szó, amellyel maguk a svédek a legtöbbször illetik saját életérzésüket, életstílusukat. Pontosan nem lehet lefordítani, de valami olyasmit jelent, hogy “se nem túl sok, se nem túl kevés – pont jó”. Talán ez a fajta életszemlélet uralja a kiállított házak, tájházak berendezését is.

Hagyományok a belső ablakok körül
Svédországban régi hagyomány, hogy kifelé néző keretekkel rendelkező ablakokkal rendelkezik, amelyeket kivehető, befelé néző belső ablakokkal egészítenek ki a téli hónapokban. Moha vagy vatta került a keretek közé, hogy gondoskodjon a páralecsapódásról. A belső ablakok behelyezése az őszi munka része volt. Amikor az aratási munkálatok befejeződtek a szabadban, az őszi tisztás és minden más készen áll a télre.

Amikor a belső ablakok a helyükre kerülnek, hangulatossá és csendessé, meghitté teszi a szobákat, majd tavasszal a belső ablakokat leemelik a helyükről és ekkor fénnyel, madárdallal telik meg a helyiség, ami egy teljesen más hangulatot tölti meg a teret.

A Skansen éttermeiben és kávézóiban mindenki talál valamit. Különleges népi ételektől kezdve az ellenállhatatlan süteményekig és a fantasztikus ízvilágú kávéig minden terítékre kerül. Mindegyikhez szabadtéri asztalok és padok is tartoznak.

A “zöld lehetőségek” helye
Már a Skansen 1891 -es alapításakor fákat, cserjéket és virágokat ültettek, hogy a kopár sziklát buja oázissá alakítsák. Az eredeti elképzelés az volt, hogy a gazdaságok környezete képet ad a tájról és a vidékről, ahonnan származnak.

A skanzenben kialakítottak alma- pillangó- rózsakertet és megannyi különleges kertészeti elemekkel, kerítésekkel szeldelt oázis díszítették.

Az évek során például a Lehetőségek Kertjének számos különböző témája és támogatója volt.

Lasse Lindgren és a “Lehetőségek kertje” könyv mellett Elisabeth Swalin-Gunnarssonnak is volt témája a “Kertmester nyomában” című könyve mellett, valamint Agneta Magnusson és a szürkeborsó iránti égető érdeklődése.

A lehetőségek kertjének témái az elmúlt években:

  • A kert a fogyatékkal élők számára
  • Multikulturális művelés
  • Iskolakert
  • Borsókert számtalan borsóváltozattal
  • Zöldtrágyás kert
  • Erdőkert

A kialakulóban lévő Erdőkertben az erdő került a főszerepbe. Olyan környezetet hoznak létre, amely fenntartható, ahol izgalmas ehető évelő növények, cserjék és fák nőnek ki a földből, és ahol a tudás, az inspiráció és a pihenés hármas pillére adja a teljes megújulást minden látogatónak.

Állatkert
A Skansen Állatkert oktatással, fajvédelemmel és kutatással foglalkozik. Állatkertként az a céljuk, hogy az állatokról szóló ismereteket minden nap eljuttassák a látogatókhoz. Központi és fontos szerepe van a kihalás szélére sodródott fajok védelmében. Az állatkertben éppúgy vannak haszonállatok, vadállatok, mint akváriumi élőlények.

 

 

forrás:sokszinuvidek.24.hu


Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a profikaneten Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Megéri!

Frissítve: 2021-10-18 08:41:41

További híreink

H 11:36

Az új intelligens asszisztenst számos területen és okostelefonokon is lehet majd használni.

Tovább
H 10:30

A költségvetés helyzetével kapcsolatos aggasztó nyilatkozatok negatívan érintették a forintot.

Tovább
H 09:46

A reálkereset 2 %-al csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

Tovább
H 09:11

A vádak szerint Moszkva szándékosan az éhínséget használta fegyverként.

Tovább
H 08:14

Huszonnégy országban van kolerajárvány

Tovább
H 06:56

Változékony marad időjárásunk, a csapadék mellett viszont meleg időre számíthatunk.

Tovább

Belföld

Hoppá - Ők már megkapták a koronavírust

Fókuszban a sztárvilág

Fókuszban a sport

Fókuszban az egészség