Nem a belgák az elsők: országok, ahol már a négynapos munkahét felé tartanak

Természetesen nem példa nélküli a belgák nemrég bejelentett reformja: bármennyire hihetetlen, még Japánban is szemeznek a négynapos munkahéttel.

   

Belgiumban a minap jelentették be, hogy bevezetik a négynapos munkahetet és védik a munkaidő után időt, deklaráltan azzal a céllal, hogy javítsák a munka-magánélet egyensúlyát és hogy a családosok több időt tölthessenek a gyerekeikkel.

Két fontos változást hoz a munkaügyi reformcsomag egy hathónapos tesztperiódusra:

a munkavállalók dönthetnek úgy, hogy a kötelező 38 órájukat négy nap alatt dolgozzák le,
valamint nem kötelezhetők arra, hogy szabadidejükben munkaügyi hívásokat, e-maileket fogadjanak, arra reagáljanak, sőt akár a telefonjukat is joguk van kikapcsolni.
Persze, nem Belgium az első ország, ahol meglépték a négynapos munkahét bevezetését, vagy legalábbis kísérleteznek vele. A Forbes.com listába is szedte, hol próbálkoznak már hasonlóval, vegyük is őket sorra!


Skócia
Tavaly ősszel söpört végig a hír, hogy Skóciában a kormányon lévő Skót Nemzeti Párt egyik kampányígéreteként kísérletezni kezdenek a négynapos héttel: minden munkavállaló munkaórája 20 százalékkal csökken, míg a fizetésük kieső részét az állam egy erre elkülönített, 10 millió fontos (több mint 4,2 milliárd forintos) alapból pótolja ki. A kormány ígéretén felül több cég is saját szakállára folytatja a programot.

Spanyolország
Igen ám, de a spanyolok már tavaly tavasszal a skótokéhoz hasonló, hároméves programra vállalkoztak, 32 órás munkahetekkel. A kormány 50 millió euróval (közel 18 milliárd forinttal) támogatja a részt vevő vállalkozásokat, hogy a kevesebb munkaóra ellenére is kompenzálni tudják a munkaadók bérköltségeit.

Japán
Hihetetlenül hangzik, de éppenséggel a munkamoráljukról, valamint a végtelen hosszúságú munkanapjaikról hírhedt japánok is elkezdtek a négynapos munkahét felé kacsingatni, a spanyolok példáját követve. Ha belegondolunk abba, hogy az országban külön fogalom létezik a túl sok munka vagy túlóra okozta hirtelen halálra („karósi”), nos, lehet, hogy nem rossz ötlet.

A japán Microsoft már korábban is kacérkodott a négynapos hét gondolatával: egy 2019-es programban 2300 alkalmazottjuknak adták meg a lehetőséget, hogy úgy alakítsák ki a munkarendjüket, ahogy azt az életkörülményeik megkívánják. A japán Panasonic január közepén jelentette be, hogy bevezetik a négynapos munkahét lehetőségét, hogy a munkavállalóik „önkénteskedhessenek, vállalhassanak másodállást, ha szükségük van rá, vagy egyszerűen csak lazíthassanak”.

Izland
A skótok történetesen pont izlandi mintára kóstoltak bele a maguk programjába. Egy tanulmány szerint, amiben 2500 izlandi munkavállaló vett részt különböző szakterületekről (a helyi munkaerő valamivel több mint egy százaléka), a helyiek boldogabbak és produktívabbak, mint valaha.

2015 és 2019 között kezdtek el Izlandon 35, illetve 36 órás, fizetéscsökkentés nélküli munkahetekkel kísérletezgetni. Az ígéretes eredmények láttán a helyi szakszervezetek el is kezdtek lobbizni a heti munkaórák lefaragásért – ma már a munkaképes korú lakosság közel 90 százaléka csökkentett heti munkaórában dolgozik, ami a munkahelyi stressz vagy a lehetséges kiégés ellen is rendkívül hatékony eszköznek bizonyul.

Egyesült Arab Emírségek
Idén, egyben elsőként vágtak bele az Arab Emírségekben a négy és fél napos munkahét bevezetésébe – egészen pontosan a kormányzati intézetekben, ahol a hétvége már péntek napközben elkezdődik. Hétfőtől csütörtökig reggel fél 8-tól fél 4-g üzemelnek ezek az ablakok, pénteken viszont már délben leteszik a munkát.

USA?
Az Egyesült Államokban Mark Takano demokrata képviselő nyújtott be nemrég törvényjavaslatot a munkahét 40-ről 32 órára csökkentéséről. Meglátjuk, mi sül ki ebből, mindenesetre Takano azzal indokolta javaslatát, hogy

a rövidített munkahétből a munkaadó és az alkalmazott egyaránt profitálna
a világszerte futtatott tesztidőszakok eddig ígéretes eredményekkel szolgáltak magasabb produktivitással, kiegyensúlyozottabb munka-magánélet balansszal, kevesebb kivett betegszabadsággal, valamint a családra fordítható több idő miatt kisebb gyerektartási költségekkel.
a négynapos munkahét az egészségügyi juttatásokra vagy üzemeltetésre fordított összegeken is képes csökkenteni.
Takano mindemellett a 32 óra munkán felüli túlórát is kompenzálná.

Forrás: Forbes.hu


Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a profikaneten Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Megéri!

Frissítve: 2022-02-22 09:05:56

További híreink

H 11:36

Az új intelligens asszisztenst számos területen és okostelefonokon is lehet majd használni.

Tovább
H 10:30

A költségvetés helyzetével kapcsolatos aggasztó nyilatkozatok negatívan érintették a forintot.

Tovább
H 09:46

A reálkereset 2 %-al csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

Tovább
H 09:11

A vádak szerint Moszkva szándékosan az éhínséget használta fegyverként.

Tovább
H 08:14

Huszonnégy országban van kolerajárvány

Tovább
H 06:56

Változékony marad időjárásunk, a csapadék mellett viszont meleg időre számíthatunk.

Tovább

Belföld

Hoppá - Ők már megkapták a koronavírust

Fókuszban a sztárvilág

Fókuszban a sport

Fókuszban az egészség